Školení jeřábníků

Taxi vam takhle v práci dostávam školení o vázání závaží, o břemenech, o jeřábování a podobnejch adrenalínovejch činnostech, který při troše dobrý vůle můžou skončit pracovním úrazem a odpočinkem na nemocenskej. Nebo odpočinkem na věčnosti. Záleží na zručnosti. (Já sem kurva básník! A dobrej.)

Samozřejmě věnuju maximální pozornost slovům pana školitele, nemaluju znuděně do sešitu abstraktní klitorisy v podobě jeřábovejch háků, ani nepřerušuju výklad nemístnejma dotazama, kam choděj vejškový jeřábníci na velkou, natož abych se zabejval hraním her na mobilu, či snad dokonce spal. Z příkladnýho rozjímání o problematice bezpečnýho úhlu odklonu osy lana od drážky lanovýho bubnu jsem vytržen slovama – síla, génius, Archimédés.

Sláva, debata se stočila ke sportu! S námahou zvednu votlačený čelo ze stolu, protřu slepený voči a pochvalně se vyjadřuju k nedávnýmu excelentnímu výkonu Roberta Lewandowskiho, kterej ve velice krátkým časovým úseku pětkrát skóroval do sítě Wolfsburgu.

„Tyvole hetrik za třiapůl minuty! Chápeš to? Světovej rekord tůto. Hroznej hovaďák.“

Evidentně timhle tématem sklízim úspěch, protože všechny pohledy směřujou na mě. Využívam odborných fotbalových znalostí a vypravěčskýho umu k pobavení kolegů a kuju železo, dokud je žhavý.

„A von pak dá eště dva. No to mi poser hruď. Pět fíků za devět minut, to už nikdo nepřekoná. Navíc, v lize mistrů dal taky hetrik. Nejvíc todle! Ten kluk má formu jako hrom, to vam řikam.“

Cejtim, že jsem pánem situace, neb je veškerá pozornost soustředěná k mojí osobě. Chci přisadit k dobru třeba legendární Scorpion kick René Higuity, abych starším ročníkům nahodil nit a mohli navázat, ale kolektivní výbuch smíchu mi nedovolil pokračovat.

Když se panu školícímu podařilo třídu uklidnit, vysvětlil mi, že Archimédés nebyl vůbec žádnej fotbalista, ani basketbalista, ale byl to řeckej Přemet Podlaha a vymyslel systém, díky kterýmu se dá pomocí pár kladek zvednout metrák malíčkem, přičemž si druhou ruku můžete klidně strčit v rektum.

Jednoduše se to dá říct asi takhle: Vydělíme-li hmotnost břemene dvojnásobkem počtu použitých kladek, výsledkem bude síla potřebná ke zdvihnutí břemene. Hustý, ne? Taky byl prej právník, nebo co, protože vymyslel Archimédův zákon.

Von prej vůbec hodně myslel, protože vymyslel i číslo π. Pí mi ale jako číslo moc nepřijde, spíš jako citoslovec. A taky byl fakt vostrej kruťák, protože vymejšlel různý válečný zbraně a zapaloval lodě zrcadlama.

No, závěr je tedy takovej, že školení nemusej bejt dycky až tak marný, protože se při nich dá dozvědět spousta užitečnejch informací. Třeba jako že vejškový jeřábníci prostě nekaděj a Archimédés byl fakt hustej týpek.

Takže tak.

Komentujte

avatar
  Upozornění na nové komentáře  
Upozornit na